Price as per Unit for WooCommerce

Price as per unit plugin takes the price of the product and divides this price by its weight, which help to sell products to the customer to know how much a weight unit costs.
For example when selling any items. Price of goods/items calculated per weight and then shown according to customer like.

Features of Plugin

Helps to determine how much unit cost.
Takes the product price from product.
Calculate the Unit cost divide by Product weight.

A brief Markdown Example

This plugin helps to sell products, which customer want to sell as unit price base. For example Cloths , any goods and material which is can measure by unit and contains weight for the products.

Use Cases of Price as per Unit for WooCommerce

  1. To customer know how much a weight unit costs.
  2. It takes the price product and divides this price by its weight and displayed to customer
0

评论0

 
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
显示验证码
没有账号?注册  忘记密码?

社交账号快速登录